Nokia spolu s českou společností vyvinuly chytrou bundu pro záchranáře

Nokia vytváří nekonvenční produkty již celá léta. Nyní však představila produkt, který čekal asi jen málokdo – bundu CHASE [connected health and safety equipment] LifeTech FR [first responders]. Co je ale ještě zajímavější je fakt, že tato chytrá bunda pro záchranáře byla Nokií vytvořena ve spolupráci s jihokorejskou návrhářskou společností Kolon a českou softwarovou společností GINA. Na první pohled se sice může zdát, že jde o běžnou reflexní bundu, jakou byste mohli vidět na hasičích či policistech, nenechte se ale zmást. Je zde hned několik důležitých prvků, kterými se tato bunda liší od těch běžných.

V první řadě je bunda protkána soustavou čidel a senzorů, díky kterým má nositel bundy přístup k datům jako například srdeční tep, teplota, EKG nebo poloha díky GPS a akcelerometru. Některé senzory se nacházejí v oblasti hrudníku, jiné zase v rukávu. Zajímavá je ale zejména jakási modulárnost bundy, jelikož sadu senzorů můžete zvolit dle svých potřeb. Například takový policista by mohl na hrudi mít například kameru, zatímco hasič by spíše uplatnil teploměr. Sama Nokia pak tvrdí, že možnosti využití jsou v podstatě nekonečné, a že bude v budoucnu podporovat všechny možné druhy bezpečnostních senzorů, včetně například měřiče oxidu uhelnatého.

Chytrá bunda CHASE LifeTech FR je vyráběna z 3M reflexních materiálů, které splňují potřebné specifikace, a z vysoce odolných materiálů GORE-TEX, které jsou zase navržené tak, aby byly co nejvíce pohodlné, vzdušné a zároveň voděodolné. A jelikož jsou všechny senzory vyjímatelné, je samozřejmě možné bundu řádně prát. Prací dobu pak mohou záchranáři využít k nabíjení modulů.

Jak je to s konektivitou?

Zatímco společnost Kolon se postarala o módní návrh a samotnou výrobu bundy, Nokia obstarává především komunikaci. Ta je v první řadě obstarávána pomocí sítě LTE, která má výhodu snadného použití v jakémkoli prostředí, protože se jednoduše připojí do stávající infrastruktury. Jelikož ale může hrozit, že připojení k LTE nebude v některých oblastech možné (typicky při nasazení například po hurikánu, tsunami apod.), vytvořila Nokia také ručně přenosné zařízení, nazvané UCN (Ultra Compact Network). Díky tomu je Nokia schopna dodat potřebnou konektivitu až pro 400 zařízení, v podstatě kdekoli na světě. Tuto síť je pak možné použít jak pro samotnou komunikaci připojených bund mezi sebou, tak i pro připojení k internetu a zajištění spojení se světem.

Česká společnost GINA přichází na řadu v terénu

Systém české společnosti GINA Software může běžet třeba rovnou na UCN zařízení. Systém pak bude sledovat například polohu všech připojených bund, zpracovávat ji a bude ji zpětně poskytovat klientským zařízením, na kterých se bude zakreslovat do mapových podkladů. Zároveň se stačí veškerá posbíraná data ze senzorů zanalyzovat. Pokud by se někomu ze záchranářů přihodilo něco nečekaného, ostatní kolegové mu budou moci přispěchat na pomoc, protože budou díky senzorům přesně vědět kde je a s čím se potýká.

Systém od GINA Software toho ale umí mnohem více. Umí zajistit komunikaci, a to jak hlasovou (push to talk), tak i obrazovou (push to video).  Dále umí systém například hlídat délku práce jednotlivých záchranářů, případně jim doporučit odpočinek.

Co je GINA?

GINA Software (původně GINA System), je softwarová firma z Brna. K jejím hlavním produktům patří mapový software pro krizové řízení a bezpečnostní služby.

V roce 2010 vznikla GINA [GINA = Geographic Information Assistant] jako systém pro koordinaci záchranářů na Haiti. O rok později adaptovala systém EU pro mapování cholery na Haiti. A právě od roku 2011 společnost spolupracuje s IZS ČR. Také dodává služby Evropské vesmírné agentuře (ESA).

V současnosti pomáhá GINA Software v oblastech krizového řízení a bezpečnostních složek. Již téměř pět let využívá služeb GINA Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje. Až u třetiny jejich výjezdů se díky systému značně zkrátil dojezdový čas jednotek.

Zdroje: Engadget.com, Wikipedia.org