MWC 2018: Jaké novinky přivezli ukázat největší výrobci?

Minulý týden proběhl ve španělské Barceloně Mobile World Congress 2018. A jak již bývá zvykem, spousta velkých, ale i malých hráčů na mobilním trhu zde představila své nové vlajkové lodě, se kterými se bude snažit letos prorazit. V průběhu minulého týdne jsem vám slíbil, že po skončení veletrhu přineseme jeho obsáhlé shrnutí. Nyní se tedy podíváme na to nejdůležitější, s čím výrobci přišli.

Sikur – specialista na kryptoměny

Spoustu z vás na náš web přivádí kromě technologií také zájem o kryptoměny. Není divu, vždyť hýbou celým současným světem. Ať už je to BitCoin, LiteCoin, Monero či Etherum. Pak by vás mohl zajímat jeden velice pozoruhodný kousek, který se na letošním MWC objevil. Světu ho představila brazilská společnost Sikur a pojmenovala ho jednoduše SikurPhone. A právě pro mnoho z vás by mohl být zajímavým řešením, protože slouží jako online peněženka pro kryptoměny.

Většinou se u takto výstředních smartphonů nejedná o žádné zázraky a jinak tomu není ani zde. Nejedná se ale o low-endový model. SikurPhone nabídne 5,5″ displej, chráněný krycím sklem Gorilla Glass. 4 GB operační paměti budou sekundovat procesoru od MediaTeku, jeho přesné označení ale výrobce neprozradil. Interní úložiště by mělo dosáhnout na 64 GB, baterie pak na 2800 mAh. Zadní fotoaparát pak nabídne rozlišení 13 Mpx. Celkem to tedy není nic extra, ale stydět se nemá za co.

Tím, čím se SikurPhone odlišuje od ostatní je totiž operační systém. Technicky vzato, jde sice o Android, konkrétně ve verzi 7.0 Nougat, ale je natolik upravený, že byste ho na první pohled jednoduše nepoznali. Upravený systém byl nazván SikurOS a šifruje snad úplně vše – zprávy, chaty, soubory i prohlížení webu. Pokud jde o výbavu aplikacemi, myslelo se jen na opravdový základ – správce souborů, aplikace pro volání a zprávy, fotoaparát. Sociální sítě jako Facebook nebo Instagram můžete procházet jen přes web, který je (jak jsem již zmínil) šifrovaný. Další aplikace do telefonu nenainstalujete, pokud neprojde bezpečnostní prověrkou bezpečnostním týmem společnosti Sikur. Jednou z mála aplikací, které se dají na smartphonu provozovat je SikurWallet, integrovaná peněženka pro kryptoměny.

Telefon ale není bezpečný jen díky absenci aplikací třetích stran. Společnost Sikur svůj smartphone svěřila na déle než měsíc do rukou hackerské skupiny HackerOne, která jej po uplynulé době vrátila s tím, že je NEHACKNUTELNÝ. Upravený systém nenabízí žádné zadní vrátka. Žádné z těch dosud objevených, ani žádné další, které se hackeři pokusili najít.

Telefon by se měl na trh dostat v srpnu letošního roku, a to za cenu 800$, čili přibližně 18 000,- Kč. Zda se ale vůbec telefon dostane na český trh je zatím nejasné.

Samsung – ve znamení evoluce

Jihokorejská společnost Samsung v minulosti představovala své vlajkové modely řady Galaxy S již v lednu. Letos se ale rozhodli chviličku počkat. Nových smartphonů Samsung Galaxy S9 a S9+ jsme se tedy dočkali až nyní. Zatímco loni Samsung v podstatě zahájil revoluci v bezrámečkových smartphonech, letos se o revoluci rozhodně nejedná. Jde spíše o lehkou evoluci. Na první pohled se opravdu mnoho nezměnilo. Pár vylepšení zde ale rozhodně najdeme.

Třeba taková čtečka otisků prstů sice stále není integrována pod displej, ale zůstává na zádech telefonu. Alespoň se přemístila na správné místo, protože loňská S8 ji měla umístěnou zcela nesmyslně vedle fotoaparátu a uživatelé tak často zapatlávali objektiv fotoaparátu, než se na čtečku trefili.

Další změny jsou viditelné na displeji. Ten jako takový je sice stále velmi krásný, ale je již méně zakřivený, což způsobuje, že jsou již vidět boční rámečky. Naopak horní a spodní rámečky jsou oproti předchůdci nepatrně užší.

Více se toho po vizuální stránce ale nezměnilo. Na spodní straně tedy najdete kromě hlasitého reproduktoru a USB-C také 3,5mm jack konektor pro připojení sluchátek. Na levém boku pak kromě kolébky pro ovládání hlasitosti zůstává i tlačítko chytrého asistenta Bixby a na pravém boku zamykací tlačítko.

Samsung Galaxy S9 a S9+

Největší změny se tedy odehrály pod kapotou. A začneme rovnou tím nejvýraznějším, tedy fotoaparátem. Jeho rozlišení sice zůstalo na 12 Mpx, novinkou je však proměnlivá clona. Díky tomu může fotoaparát a umělá inteligence, která ho řídí, přizpůsobovat světelnost objektivu podle potřeb. Clonu tak lze nastavit v rozmezí f/2,4 až po rekordních f/1,5. Oproti předchůdci tak S9 dokáže lépe zpracovat fotografie z tmavého prostředí, a to především s menším šumem. Novinkou je možnost natáčet videa v super slow-motion režimu, tedy až v 960 snímcích za sekundu. Jak zmíněnou clonu, tak slow-motion je samozřejmě možné ovládat i manuálně.

Umělá inteligence stojící za fotoaparátem se také naučila rozpoznat text a pracovat s překladem. Nyní je tedy možné jednoduše otevřít fotoaparát, namířit ho na cizojazyčný text a nechat ho přeložit, bez potřeby uložení snímku.

Zatímco S9 dostala pouze jediný fotoaparát, větší S9+ dostala hned duální. S větším modelem tedy budete moci navíc využívat optický zoom či portrétní režim.

Další novinka, které si nevšimnete na první pohled se odehrála v ozvučení. Samsung u nových vlajkových lodí totiž použil stereo reproduktory od AKG, které podporují Dolby Atmos.

Pokud jde o samotný hardware, tak úhlopříčky displejů zůstávají naprosto stejné, jako u předchůdců, tedy 5,8″ u S9 a 6,2″ u S9+. Stejné je také jejich rozlišení 2960 x 1440 pixelů. I baterie jsou stejné, tedy 3000mAh a 3500mAh u většího modelu. Novější jsou zde samozřejmě procesory, tentokrát Exynos 9810 Octa Core, operační paměť S9 je 4 GB, S9+ pak dostane 6 GB. Interní úložiště tentokrát nezůstane jen na 64 GB, přijde i verze s 256 GB. Oba modely navíc stále disponují slotem pro MicroSD kartu.

Jako posun správným směrem bych označil vylepšenou dokovací stanici DEX, která nyní u S9 a S9+ dovoluje používat telefony v počítačovém režimu jako touchpad.

Do prodeje by tyto dva kousky měly přijít již 16. března, takže pokud čekáte přímo na ně, dočkáte se opravdu brzy.

ASUS – nečekaný šok

ASUS dosud mezi výrobci smartphonů vždy lehce zaostával. Jeho telefony nepatřily k nejhezčím, hardware nepatřil k nejvýkonnějšímu a celkově se jednalo spíše o druhořadého výrobce, ne o elitu. Letos se ale ASUS jednoznačně mezi elitu zapsal. Nejprve představil svůj ASUS ZenFone 5, který vyrazil dech všem přítomným svým designem. Pak ale ASUS ohlásil kromě verze Lite, tedy ochuzené verze, také verzi 5Z. Ta je naopak tou nejvýkonnější. Tady se hardwarem ASUS zařadil mezi elitu podruhé. Pak ale přišel další šok. ASUS oznámil cenu. Teď ale zpomalme a pojďme na to postupně.

Na ASUS ZenFone 5 a 5Z je radost pohledět. A o to větší radost to je, když zjistíte další informace. Nejprve si ale popíšeme, jak vypadá. Zadní strana disponuje duálním fotoaparátem, přisvětlovací LED diodou a čtečkou otisků prstů. Záda jsou skleněná, nejde ale o Gorilla Glass, bohužel jen o běžné tvrzené sklo. Pod sklem je pak pro ASUS typický motiv soustředných kružnic, nikoli však od středu telefonu, jak jsme byli doposud zvyklí, ale od středu čtečky otisků prstů, což vypadá mnohem, mnohem zajímavěji.

Rám telefonu je hliníkový, na kvalitu zpracování si tedy nelze nijak stěžovat, povrzávat tu nemá co. Na pravém boku se nachází jak zamykací tlačítko, tak kolébka pro ovládání hlasitosti. Jak ZenFone 5, tak ZenFone 5Z nabídnou stereo reproduktory, jeden ve sluchátku, druhý na spodku. Tam se pak také nachází 3,5mm jack a USB-C konektory.

ASUS ZenFone 5Z s černou notifikační lištou
ASUS ZenFone 5Z s viditelným notchem

A tím se dostáváme na přední stranu, kterou z 90% pokrývá jeden z nejhezčích displejů vůbec. Podle slov drtivé většiny redaktorů světových magazínů, nabízí displej krásné a věrné barvy. Krycí sklo je údajně velice tenké a máte pocit, že při ovládání saháte přímo na displej, ne na krycí sklo. Asi nejikoničtějším prvkem je pak notch, tedy výřez, který mnozí srovnávají s iPhonem X. Popravdě, výřez je zmíněnému iPhonu opravdu podobný, ale mě osobně přijde hezčí, protože má zkosené hrany a na pohled se nezdá tolik násilně zasazený. Ale to je již můj subjektivní názor. Co je ale důležité, je technologie displeje. Možná byste se domnívali, že jelikož je displej vykrojený, půjde o AMOLED panel. Někteří redaktoři magazínů, kteří si mohli telefon vyzkoušet osobně, si mysleli si to samé. Utvrzuje v tom i kvalita zobrazení a podání barev, především černé, která je opravdu velmi černá. Například právě okolo onoho výřezu, kde se nachází notifikační lišta, se po startu aplikace, jež s výřezem nepracuje, zobrazí jen černé pozadí, které ale naprosto neznatelně splývá s výřezem. Jenže displej není AMOLED, ani OLED, ale jde o velice kvalitní IPS LCD, které si údajně ASUS sám vyrábí.

Co se týče technických parametrů displeje, tak nabídne úhlopříčku 6,2″, poměr stran 18:9 a rozlišení FullHD+, tedy 1080 x 2246 pixelů.

Nechme ale displeje a přesuňme se zpět na záda. Tam najdete již zmíněný duální fotoaparát o rozlišení 12 Mpx, s clonou f/1,8. Druhý fotoaparát z dvojice je širokoúhlý. Nejde tedy o volbu optického zoomu, portrétní režim by zde ale měl být dostupný a to dokonce snad i v širokoúhlém režimu. I zde bychom měli najít umělou inteligenci, která bude s fotoaparátem pracovat.

Co se týče ostatních technických parametrů, tak ASUS ZenFone 5 je smartphonem střední třídy, ZenFone 5Z pak TOP modelem. Ten slabší z nich nabídne procesor Qualcomm Snapdragon 636, GPU Adreno 509 a 6 GB operační paměti. Ten výkonnější, tedy ASUS ZenFone 5Z nabídne v základní výbavě procesor Qualcomm Snapdragon 845, 6 GB RAM a 64 GB interního úložiště. K dispozici ale budou i další dvě varianty, s 8 GB RAM a 128 GB interního úložiště a také s 8 GB RAM a 256 GB interního úložiště.

No a teď to nejlepší. ASUS oznámil cenu, ze které mnohým spadla čelist. Zatímco vlajkové lodě dalších výrobců atakují částku 20 000,- Kč, mnohdy ji i překračují, ASUS ZenFone 5Z v té základní variantě, by neměl být dražší než 12 500,- Kč. Na český trh se dostane ta střední varianta (8GB RAM + 128 GB úložiště), takže cena bude zřejmě nepatrně vyšší, ale stále by se mělo jednat o cenu velice příjemnou.

SONY – konečně změna designu

Společnost Sony byla již delší dobu terčem posměchu, protože design jejích smartphonů se zasekl již před dlouhými roky. Jak vlajkové lodě, tak telefony nižší třídy vypadaly stále velmi podobně, změny designu byly jen minimální, evoluce probíhala jen pod kapotou. Pár skalních fanoušků si sice původní design oblíbilo, ale vesměs se nejednalo o hezké telefony. Měly nepěkně tlusté a nevyužité rámečky nad a pod displejem a trendy jakoby Sony nic neříkaly. Loni ale Sony oznámilo, že přijde změna. Tu jsme očekávali již na veletrhu IFA v Berlíně, v září loňského roku. Pak také na CESu, na sklonku roku. Nakonec přišla až teď. Změny jsou sice patrné na první pohled, je to ale to, po čem uživatelé volali? Pojďme se tedy na Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact podívat podrobněji.

Sony Xperia XZ2 Compact

Sony Xperia XZ2 Compact by měl být nejvýkonnějším smartphonem s 5″ úhlopříčkou na světovém trhu. Pokud tedy z jakéhokoli důvodu nechcete telefon s většími rozměry, mohl by oslovit právě vás.

Pokud jde o displej, nabídne již zmíněnou úhlopříčku 5″ a rozlišení FullHD+ (v tomto případě 1080 x 2160 pixelů), tedy i poměr stran 18:9. Zde tedy Sony nasadilo displej odpovídající trendům. Navíc umí pracovat s technologií HDR, což není v telefonech zrovna obvyklé. Kapacita baterie se zastavila na skoro podprůměrných 2870 mAh. Oproti většímu modelu Xperia XZ2 bychom našli i další rozdíly. A to například absenci bezdrátového nabíjení u tohoto menšího modelu nebo třeba materiál, který kryje zadní čast. Zde se jedná o polykarbonát s matnou úpravou, větší model nabízí lesklá skleněná záda. Ostatní parametry by již ale měly být identické s hlavním modelem Xperia XZ2.

Sony Xperia XZ2

Sony Xperia XZ2 pak nabídne displej se stejným poměrem stran, zde již ale s úhlopříčkou 5,7″. Rozlišení ale zůstává stejné, jako u menšího z modelů. Stejná je i podpora technologie HDR. Baterie zde již dosáhla na průměrných 3180 mAh.

Oba modely pak ale mají mnoho společného. A začněme rovnou novým designem. Nyní je zde všechno více zaoblené. Záda nejsou plochá, ale vypouklá. Hliníkový rám telefonů je taktéž oblý. Čtečka otisků prstů se přesunula z boku (dříve byla v zamykacím tlačítku) na záda. Rámečky nad a pod displejem doznaly jasného ztenčení, byť stále jsou poměrně tlusté. Již ale nekazí vzhled celého telefonu tak jako u loňské vlajkové lodi.

V obou telefonech také najdeme stereo reproduktory s podporou Hi-Res audia. Kvalita zvuku by v připojených bezdrátových sluchátkách měla být o poznání lepší než u konkurence, zejména díky technologii zvuku LDAC. Absence 3,5mm jacku zamrzí, ale zdá se že trend je již neodvratný.

O výkon se v obou případech starají procesory Qualcomm Snapdragon 845 a operační paměť s kapacitou 4 GB. Úložiště 64 GB pak doplňuje slot na MicroSD kartu.

Pokud jde o fotoaparát, ten by mohl být také zajímavým tahákem. Umí totiž natáčet 4k HDR videa. To tu zatím ještě nebylo. Samozřejmě zde nesmí chybět režim, známý již z loňského vlajkového modelu, tedy slow-motion v až 960 fps. Letos se ale zvedla hodnota rozlišení těchto snímků, a to na FullHD.

A jaké budou ceny? Sony Xperia XZ2 Compact by se měla prodávat za cenu přibližně 15 500,- Kč. Větší Sony Xperia XZ2 by pak měla překročit hranici 20 000,- Kč.

Nokia – čistý Android s plnou podporou

Nokia letos na veletrhu předvedla celou várku zařízení, počínaje základním smartphonem Nokia 1, přes velmi pěknou a stylovou Nokii 7 Plus, až po nejvýkonnější a nabušenou Nokii 8 Sirocco. Tím nejlákavějším je ale fakt, že všechny modely jsou zapojeny do programu Android One, který znamená čistý Android a pravidelné aktualizace.

Nokia 1 je opravdu tím nejzákladnějším smartphonem. Nabídne například 4,5″ IPS displej, procesor MediaTek MT6737M Quad Core, 1 GB RAM a interní úložiště 8 GB, které je ale rozšiřitelné pomocí MicroSD karet. Baterie si sáhla na kapacitu 2150 mAh. Všechny zmíněné hodnoty jsou opravdu velice nízké, což znamená, že telefon také bude velmi levný. Vše by ale mělo šlapat, díky Androidu Go, který je upravený právě pro ten nejslabší hardware.

Nokia 7 Plus je na pohled velký, ale poměrně pěkný telefon. Obzvláště dobře pak vypadá v bílé barvě, kdy svým provedením může trochu připomínat skvělý Google Pixel 2 XL. Co ale nabízí Nokia v pěkném těle? Na přední straně najdeme pěkný IPS displej o úhlopříčce 6″. Má rozlišení FullHD+, tedy 1080 x 2160 pixelů. O výkon se stará procesor Qualcom Snapdragon 660, jemuž sekunduje operační paměť s hodnotou 4 GB.  Interní uživatelská paměť dosáhla na hodnotu 64 GB a je rozšiřitelná o MicroSD karty. Na zádech pak najdeme šikovný duální fotoaparát, posvěcený známým výrobcem optiky Carl Zeiss, přičemž hlavní fotoaparát nabídne rozlišení 12 Mpx s clonou f/1,75, sekundární pak rozlišení 13 Mpx a clonu f/2,6. Přední selfie kamerka pak nabízí úctyhodných 16 Mpx a clonu f/2,0. Baterie s kapacitou 3800 mAh pak slibuje slušnou výdrž na jedno nabití.

Tím největším trhákem ale má být model Nokia 8 Sirocco. Jde o povedený telefon, který nabídne 5,5″ displej, který je zahnutý podobně jako vlajkové lodě Samsungu. Jedná se o OLED panel s rozlišením QHD, čili 2560 x 1440 pixelů. Displej je zasazen do konstrukce, která není vyrobena z hliníku, ale rovnou z oceli. O výkon se pak postará sice loňský, ale stále dost výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 835, kterému asistuje 6 GB operační paměti. Fotoaparát je zde stejný jako v případě výše zmíněné Nokie 7 Plus, tedy duální Carl Zeiss, 12 Mpx s clonou f/1,75 a 13 Mpx s clonou f/2,6. Naopak selfie kamera zde o megapixely přišla. Zde najdeme pouze kamerku s rozlišením 5 Mpx. Baterie s kapacitou 3260 mAh je pak průměrná.

Nokia 8 Sirocco na první pohled působí elegantní, či rovnou luxusním dojmem. Všudypřítomný odlesk na pohled přidává na hodnotě, takže přídomek Sirocco, který si Nokia převzala z luxusního telefonu představeného před 20 lety, je opravdu na místě.

Jenže chytré telefony nejsou tím jediným, s čím Nokia na MWC přišla. Představila totiž také nový model Nokia 8110. Říkáte si, že něco takového jste již slyšeli? No aby ne. Nokia 8110 si zahrála například ve filmu Matrix. Vyráběla se již od roku 1990 a říkalo se jí jednoduše „banán“, protože byla takovým způsobem zahnutá. Jo, vy tomu teď moc asi nerozumíte, že? Samozřejmě, že Nokia letos nevystavovala 22 let starý telefon. Nokia totiž stejně jako již loni přivedla k životu další legendu. Jedná se tedy o stejné jméno, ale zcela nový telefon, který přitom vychází z prvků originálu. Takže i nová 8810 nabídne klávesnici skrytou pod výsuvným krytem, je stejně zahnutá a hloupá. Tedy, hloupá vzhledem k dnešním standardům. Nokia totiž nezvolila hloupý systém S30, ale tzv. KaiOS, který je derivátem již mrtvého Firefox OS. I přes velice slabý hardware tak nová Nokia 8110 nabídne 4G a možnost stáhnout si ze storu několik aplikací, jako například Facebook, Twitter, WhatsApp, GMail, Google Mapy apod. A jelikož to Nokia myslí se vzkříšením vážně, vystavuje ho také luxusní žluté barvě, která má zmíněný „banán“ ještě více „zbanánovat“.

Předností tohoto modelu má být baterie s kapacitou 1500 mAh, která má spolu v kombu s úsporným procesorem Qualcom Snapdragon 205, 512 MB RAM a nedotykovým displeje s úhlopříčkou 2,4″ zajistit dlouhou výdrž na jedno nabití. Mnohem delší, než je dnes obvyklé u chytrých telefonů.

Alcatel – výrobce s armádou smartphonů

Alcatel přivezl na MWC celý zástup smartphonů. A to od těch nejslabších, jakým je třeba Alcatel 1X, který disponuje Androidem Go, podobně jako výše zmíněná Nokia 1, přes nižší střední třídu v podobě Alcatelu 3, až po střední třídu v podobě Alcatelu 5. Jelikož se ale jedná o méně zajímavé modely nižších tříd, a je jich opravdu mnoho, podíváme se jen na ten nejzajímavější z nich, Alcatel 5.

Ten jde na první pohled ruku v ruce s trendy. Displej tedy nabídne úhlopříčku 5,7″, poměr stran 18:9 a rozlišení 1440 x 720 pixelů. Nejde tedy o zobrazovač hodný nebeských výšin, rastr je viditelný pouhým okem, ale na telefon střední třídy je to stále solidní rozlišení. Ještě bych měl zmínit, že se jedná o technologii IPS.

Přeskočím rovnou k výkonu, který také není ničím závratným. Stará se o něj procesor MediaTek MTK6750 Octa Core, jemuž sekunduje 3 GB operační paměť. Interní úložiště 32 GB je pak rozšiřitelné o paměťové karty až do kapacity 128 GB. Možná to teď vypadá, že jsem vám pro představení vybral možná ten nejnezajímavější telefon z letošního MWC. Ale nenechte se zmást. To zajímavé teprve přijde.

Na první pohled totiž uvidíte, že se nejedná o běžný smartphone. Na spodní straně i na bocích nabízí velmi tenké rámečky, takže zde je současný trend jasně viditelný. Široký je jen horní rámeček nad displejem. Má pro to ale dobrý důvod. Ukrývá se v něm totiž duální čelní kamera. Její výhodu oceníte zejména při focení selfíčka s více lidmi. Vedle klasického objektivu zde totiž máme objektiv širokoúhlý, který umí pořizovat záběry až v rozsahu 120°. Navíc umí telefon díky této dvojici fotoaparátu odemykat telefon pouhým rozpoznáním obličeje, které funguje na jedničku a vzhledem k výkonu telefonu je i velice rychlé. Alcatel tuto funkci pojmenoval jednoduše Face Key. Dvojice předních objektivů má rozlišení 13 Mpx a 5 Mpx. Naopak na zadní straně se již nachází jen jeden objektiv, který má rozlišení 13 Mpx.

A to je asi tak vše, co je na telefonu od Alcatelu zajímavé. Přestože tělo telefonu působí od pohledu jako broušený hliník, jedná se o pouhý plast. Vše navíc podtrhuje fakt, že zatímco všechny výše zmíněné telefony, které mají na palubě operační systém Android, přijdou již s nejnovější verzí 8.0 nebo 8.1 oreo. Alcatel bohužel zaspal a telefon obsahuje jen 7.0 Nougat. Vše by ale mohla spravit cenovka, kterou Alcatel stanovil na přibližně 6 000,- Kč.

A mnoho dalších novinek, na které již není čas

Jistě, tohle zdaleka není vše, co bylo v Barceloně na veletrhu MWC 2018 k vidění. Objevila se tam spousta dalších výrobců, jako například Huawei, který zde představil svůj nový tablet a notebook, také zde bylo Xiaomi, který zde ukázalo své nové Xiaomi Redmi Note 5 Pro, bylo zde i ZTE, Nubia, LG, Lenovo, Ulefon, CAT se svým odolným smartphonem s termokamerou, také nováčci v byznysu, například NOA, HiSense, Energizer, Land Rover a prostě mnoho dalších. Nešlo také jen o smarptohny, ale i o další nejrůznější zařízení, od tabletů po sluchátka.

Jak vidíte sami, ten výčet je ohromný a i to je sotva pár procent z celkového počtu. Vybral jsem pro vás jen to, co si osobně myslím, že by vás nemělo minout. To nejzajímavější, to co vyrábělo WOW efekt ve tvářích redaktorů světových médií, kteří seděli přímo na konferencích jednotlivých výrobců. Nyní je ale čas se s Barcelonou rozloučit a věnovat se i dalším událostem ve světě chytrých technologií.

Zdroje: Engadget.com, TechRadar.com, AndroidCentral.com, Mobilenet.cz, Alza.cz, AndroidAuthority.com