Které chytré hodinky podporují Android Pay? Mnoho jich není

Android Pay (brzy již vlastně Google Pay) v Česku je stále ještě horké téma. Vždyť od oficiálního spuštění utekly teprve dva měsíce. Tyto zabezpečené platby mobilem mohou sice zatím využívat pouze zákazníci čtyř českých bank (Moneta, J&T, mBank a KB), další banky se ale na podporu již připravují. O službu je mezi uživateli smartphonů obrovský zájem a tak se ani není čemu divit. Tedy, spíše mezi uživateli chytrých zařízení, abychom byli přesní. Android Pay totiž neznamená jen platbu chytrým telefonem, ale třeba i chytrými hodinkami. A právě tuto možnost by rádi využili uživatelé, kteří pro svůj komfort rádi využívají nejnovější trendy.

Chytré hodinky nejsou na trhu žádnou novinkou. Jenže těch, se kterými můžete platit u bezkontaktních terminálů je pramálo, přestože chytrých hodinek je na trhu poměrně mnoho. Abyste mohli hodinkami zaplatit, musí splňovat jednu hardwarovou a dvě softwarové podmínky.

V první řadě je nutné, aby hodinky byly vybaveny NFC čipem. Právě ten slouží k bezkontaktnímu přenosu dat (či spárování), nejen mezi hodinkami a terminálem, ale mezi zařízeními všeobecně.

Další podmínkou je, že hodinky musí obsahovat operační systém Android Wear 2.0 nebo novější. Naopak verze samotného jádra Androidu není tolik důležitá (nenechte se zmýlit, řeč není o systému v telefonu, ale v samotných hodinkách, kde Android Wear běží nad samotným systémem Android). Jak Android 7.0 Nougat, tak 8.0 Oreo Android Pay v hodinkách podporují.

Třetí podmínkou je, že platby skrze Android Pay nebudou výrobcem či distributorem hodinek zakázány. V našich končinách nebude tato podmínka pravděpodobně velký problém, nicméně pokud byste si hodinky zakoupili například u Amerického operátora Verizon, měli byste smůlu. Ten totiž blokuje veškeré finanční služby Googlu.

Kterými hodinkami tedy můžeme platit?

Tak. A teď když jsme si vyjmenovali veškeré podmínky, které musí chytré hodinky splňovat, můžeme si udělat seznam hodinek, které všechny podmínky splňují. Myslíte si, že bude seznam dlouhý? Dalo by se to čekat, protože chytrých hodinek je na trhu opravdu mnoho (tedy pokud zahrneme možnost nákupu v zahraničních obchodech, jako například GearBest, AliExpress, DealExtreme apod.). Mnoho z nich však nesplňuje podmínku přítomnosti systému Android Wear. A pokud už tuto podmínku splňují, chybí jim tolik potřebné NFC.

Hodinky, kterými můžete zaplatit na platebních terminálech jsou:

Čekali jste jich více? My také. Nejčastějším problémem je absence NFC. Doufáme, že se v následujícím období výrobci poučí a své nové modely NFC čipy vybaví.

Napsat komentář