HTC Exodus: Blockchainový smartphone (nejen) pro kryptoměny

Společnost HTC má 23. května představit své nové vlajkové modely U12 a U12 Plus, kterým nebude chybět ten nejvýkonnější hardware, který je v současnosti k mání. Jak ale jistě víte, HTC se dlouhodobě nedaří se prosadit na mobilním trhu. Není tedy příliš pravděpodobné, že by se z nových vlajkových modelů stal kdoví jaký trhák. Možná ale tahle tchajwanská společnost našla směr, který jí pomůže k lepším finančním výsledkům. Chystá totiž HTC Exodus, což není označení pro kolaps mobilní divize, jak by si někteří mohli myslet, ale o nový blockchainový telefon s peněženkou na kryptoměny. Zařazuje se tak mezi další společnosti, jako například Huawei či Lenovo, které s podobným řešením nedávno přišly také.

Decentralizovaný telefon s decentralizovanými aplikacemi

HTC Exodus má klást důraz na zabezpečení a decentralizaci. Především by na něm měly běžet decentralizované aplikace, tzv. DApps, které nejsou ve světě kryptoměn ničím novým. Například taková síť Ethereum je virtuálním počítačem, který na blockchainu ukládá a provozuje DApps, jenž vývojáři vytváří.

HTC však jde také o uživatelský zážitek. Díky intuitivnímu prostředí má v plánu z decentralizovaných aplikací vymáčknout maximum. K rozšíření těchto decentralizovaných aplikací by pak měla pomoci i podpora více protokolů najednou, takže se z HTC Exodus stane jakýsi HUB. Kromě Etherea by měly být podporovány i sítě jako DFinity, Bitcoin, na něm postavená síť Lightning Network a další sítě podporující DApps. Navíc by ještě měla přibýt vlastní blockchainová síť, kterou chystá samo HTC. Na konferenci Consensus 2018 to vše o HTC Exodus prozradil Phil Chen, současná hlava blockchainové iniciativy v HTC a zakladatel Vive.

Přímé platby z mobilu

HTC Exodus bude kromě zabezpečeného smartphonu tako samotnou kryptoměnovou peněženkou. A co je asi nejdůležitější, smartphonem by mělo jít rovnou platit všude, kde jsou podporované měny přijímány.

Samostatný kousek nebo kompletní řada?

Některé servery mluví o HTC Exodus jako o ojedinělém smartphonu, jiné zase o celé řadě smartphonů. Druhá možnost by byla z uživatelského pohledu zajímavější, člověk by si vybral takový model, jaký by mu vyhovoval více. Zda je to ale pro HTC ekonomicky dobrý krok je otázka. Jeden smartphone by mohl firmu HTC začít pomalu stavět na nohy. Celá řada ale dle mého osobního názoru nenajde potřebný počet uživatelů.

Zdroje: independent.co.uk, mobilenet.cz