Google I/O 2018 klepe na dveře. Co můžeme očekávat? A jak sledovat přímý přenos?

Největší vývojářská konference Googlu, to je každoročně Google I/O. Letos se stejně jako loni odehraje přímo v Mountain View, v Shoreline Amphitheatre, tedy pod prosluněným nebem. Datum konání bylo stanoveno na 8. – 10. května, přičemž to nejdůležitější je hned na samém začátku. Právě úvodní keynote ukáže celému světu jaké plány má s technologiemi tento nejen vyhledávací gigant.

Jaké novinky jsou očekávané?

Android OS

V první řadě většina nadšenců čeká na oficiální představení novinek nové verze operačního systému Android. Jeho první testovací verze je již nějaký čas dostupná pro telefony Google Pixel, jenže při testování narazíte pouze na několik drobných novinek, když nevíte co hledat. Spousta nových funkcí a možností nám tedy zatím zůstává nejspíše zahalena. Také se mluví o tom, že by Google přímo na konferenci vypustil druhou testovací verzi systému, známou zatím jako Android P.

Wear OS

Další informace bychom se měli dozvědět také ohledně operačního systému pro nositelnosti, Wear OS. Ten před nedávnem přišel s tímto novým jménem (původně Android Wear), ale o nových funkcích moc slyšet není. Co bude dál čekat hodinkovou platformu? Co nového se uděje na tomto poli? I na tyto otázky bychom mohli dostat odpovědi na Google I/O 2018.

Google Assistant

V kuloárech se mluví o nových jazycích, které by se měl Google Assistant během letošního roku naučit. Bude mezi nimi konečně čeština nebo slovenština? Je to dost možné, ale neradi bychom zde dělali ukvapené závěry. Co víme je, že jazyků by mělo přibýt přinejmenším 35. A to už není úplně málo. Pravděpodobně se dozvíme o nových možnostech, které Google Assistant nabízí, o nových zařízeních, která dokáže ovládat, apod.

Nová zařízení

Je poměrně dost možné, že se dočkáme i nějakého nového zařízení. Osobně si nemyslím, že bychom se dočkali hned nového telefonu, ale i taková možnost zde je. Současné Pixely jsou totiž dost drahá zařízení a jen málo uživatelů si je může dovolit. Na internetech se mluví o tom, že by Google mohl představit nějaký levnější, dostupnější Pixel. Podle některých by ho Google mohl představit právě na Google I/O 2018. Za tuto informaci ale ruku do ohně vážně nedám. Google představuje telefony v říjnu a je nepravděpodobné, že by to letos bylo jinak.

Co se ale jeví pravděpodobnější, je nové zařízení připomínající Google Chromecast. Ten totiž prošel inovací naposledy dva roky nazpět a přinesl v podstatě „jen“ 4k rozlišení a vyšší cenu. Spekulace uvádí, že nové zařízení do HDMI jakéhokoli televizoru či projektoru, bude mít na palubě operační systém Android TV. Že je možné počítače takto miniaturizovat už víme, takže tohle by fungovat mohlo.

Jak sledovat přímý přenos?

Vycházejme tedy z toho, že pravděpodobně nejste jedni ze šťastlivců, kteří se do San Francisca dostaví osobně. Pak máte možnosti vlastně jen dvě. V první řadě můžete v tom krásném počasí sedět doma na zadku a sledovat vše přímo na stránkách události. A nebo je zde druhá, trochu zajímavější varianta.

Na území celé České Republiky působí technologicky zaměřená komunita GUG.cz, jejíž organizátoři pro vás letos připravili sledovačky přímých přenosů v šesti městech Česka. Jedná se o Brno, Chomutov, Jičín, Olomouc, Ostravu a Pardubice. Na těchto oficiálních akcích, nazvaných Google I/O 2018 Extended, se poznáte s dalšími fanoušky technologií, skvěle pokecáte a možná si odnesete nějakou drobnost od Googlu na památku. Na akci je vždy připraveno občerstvení, takže svačinu si brát také nemusíte. A co je ještě lepší? Všechny tyto Extended jsou pro každého z vás zdarma. Jediné co musíte udělat, abyste se mohli zúčastnit, je vyplnit registrační formulář vybraného města. Tyto formuláře najdete pod následujícími odkazy:
http://bit.ly/io18Brno
http://bit.ly/io18Chomutov
http://bit.ly/io18Jicin
http://bit.ly/io18Olomouc
http://bit.ly/io18Ostrava
http://bit.ly/io18Pardubice
Naše redakce se v plném složení ukáže na Google I/O 2018 Extended v Chomutově. Potkáme se tam s někým z vás? Máte nějaké zajímavé tipy na informace, které by mohly zaznít na Google I/O? Napište nám o tom do komentářů na naší Facebookové stránce.