[Appka] CastBox: Když chcete články poslouchat

Jistě jste si všimli, že jsem před nedávnem začal do svých článků přidávat audio soubor s namluvenou verzí článku. Vím, že podcasty poslouchá spousta lidí. Například na cestách nebo v jiných chvílích, kdy jednoduše nemohou věnovat pozornost čtení. V tuto chvíli jsme ale značně omezování dostupností technologií u nás. Jelikož bych rád zprovoznil náš podcast na zařízeních Google Home, až se naučí česky (doufejme, že to bude brzy), využití iTunes od Applu nepřipadá v úvahu. Jenže Google Play Music zatím neumožňuje přístup k podcastům v našem regionu. V budoucnu, až bude jednou Česko smazané z blacklistu Googlu, se tam zcela jistě přesuneme. Do té doby budeme na vlastní platformě.

Teď se ale asi ptáte, jak (nejen) náš podcast poslouchat, když to znamená stejně ručně najít článek, otevřít a spustit přehrávač. A odpověď je jednoduchá. Stačí si stáhnout aplikaci CastBox.

S CastBoxem je vše po ruce

Aplikace CastBox je poměrně obsáhlá. Na úvodní stránce Discover vám aplikace podle předem vybraných zájmů nabízí nejrůznější podcasty a audio seriály k poslechu. Pokud si během nastavování aplikace zvolíte opravdu ty zájmy, které vás zajímají, většinou vám aplikace nabídne jen relevantní obsah. Bohužel, zatím se aplikace nenaučila doporučovat v nastaveném jazyce, takže naprostá většina doporučeného obsahu je v angličtině. Kromě předem nabízeného obsahu také můžete vybírat mezi kategoriemi, audioknihami nebo internetovými zdroji.

Na této záložce také můžete vhyledávat. A to je zde tím úplně nejdůležitějším. Umí vyhledávat ve spoustě zdrojů, ať už je to SoundCloud, Apple iTunes nebo další služby. Stačí do vyhledávače zadat název podcastu a výsledek je za moment přímo před vámi.

Právě vyhledávání pak slouží k vyhledání nezávislých kanálů, jako je ten náš. Stačí do vyhledávače zadat adresu našeho RSS Feedu, tedy https://cryptodroid.cz/feed/, a náš kanál je na světě. Stačí pak jen kliknout na odběr a kanál se uloží mezi odebírané. Když potom zveřejníme článek s podcastem, aplikace vás o tom bude informovat notifikací.

Pohněme se ale dál. Další záložkou aplikace je Listen. Jedná se o takovou podporu samotného přehrávače. Zde totiž najdete audio soubory, které jste si stáhli offline (ano, to jde a zcela bez omezení) nebo například sestavený playlist.

Další záložkou je Subscribed, což jak již název napovídá, je seznam odebíraných kanálů. Kanály zde můžete řadit buď v mřížce nebo ve výpisu pod sebou. Odebírané kanály pak odsud také můžete sdílet.

Poslední záložkou je Personal. Hned pod prvním tlačítkem na této záložce, Podcaster, se skrývá možnost nahrávat vlastní podcast rovnou z aplikace. Tato možnost je vhodná zejména pro osobní využití, když máte světu co sdělit. Není zde velká možnost propojení tohoto podcastu s vlastním webem (neříkám, že to nejde vůbec, ale že to nejde snadno), není možné nahrané soubory upravovat, přidávat hudbu apod.

Kromě toho však na této záložce najdete mnoho dalších tlačítek, jako například historii přehrávání, soubory označené jako oblíbené, tlačítko pro Premium členství nebo uplatnění promo kódu, další možnosti sdílení a nebo nastavení samotné aplikace a jejího chování.

Aplikace CastBox je v základu zdarma, obsahuje ale reklamy, které náhodně, jednou za čas, vyskočí v notifikaci. Na druhou stranu se ale nejedná o velké množství reklam. Zatím jsem se setkal s tím, že vyskočí maximálně jednou za den, a často ani to ne. Premium členství pak stojí pár korun, přesněji 26,- Kč/měsíc. Se zaplacením zcela zmizí reklamy, odstraní se limit odběrů, který je free verzi nastaven na rovných 100, aplikace vám dovolí nastavit jako „Homepage“ záložku Subscribe, umožní vypnout funkci „Similiar Episodes“ pod přehrávačem a nastaví prioritu vašim požadavkům. Takhle ve výpisu se to zdá, že dostanete hodně, ale ve výsledku jsou to jen drobnosti, které bych nejspíš ani neřešil, kdybych nevěděl, že Premium je odstraní.

Ještě bych měl upozornit, že i přesto, že aplikace v nastavení nabízí češtinu, aplikace se do češtiny nepřepíná. Nevím, zda se jedná o chybu aplikace nebo chybu systému v mém telefonu, protože popravdě, něco podobného se mi již u jiné aplikace stalo, zatímco na jiných telefonech jazyk změnit šel. Pokud tedy aplikaci vyzkoušíte, dejte nám vědět v komentářích na Facebooku, jak je tomu u vás.